Rezultate pentru eticheta "cupa romaniei"

BC Athletic este doar un meci de calificarea în Final Four-ul Cupei României la baschet masculin. „Gladiatorii din Tomis” au câștigat aseară prima manșă a sfertului de finală disputat contra celor de la CS Municipal Galați, cu scorul de 73 la 64. Returul a fost programat joi, la Galați.

Constanța domină competițiile de baschet 3 la 3 din România. Cele două reprezentate de la malul mării care au participat în weekend la întrecerile din cadrul Cupei României au terminat pe podium întrecerea. BC Athletic și-a trecut în cont cel de-al doilea trofeu, în timp ce Phoenix CSU Simona Halep a terminat din nou pe locul trei în clasamentul final. Constănțencele au anunțat deja că vor dona banii câștigați unei familii cu nevoi speciale de pe raza județului.

BC Athletic și Phoenix CSU Simona Halep vor reprezenta Constanța la sfârșitul acestei săptămâni în Cupa României de baschet 3x3. Pe lângă competiție, la inițiativa Federației Române de Baschet, fiecare club va juca pentru o cauză nobilă. În funcție de poziția ocupată la finalul întrecerii, forul românesc urmând să acorde premii în bani care vor ajunge la cazurile sociale.

„Gladiatorii din Tomis” dau piept în acest weekend cu liderul Ligii Naționale la baschet masculin. BC Athletic Neptun Constanța joacă sâmbătă în deplasare, pe terenul celor de la FC Argeș Pitești. Ambele formații sunt neînvinse în acest start de campionat.

Aventura Farului în acest sezon în Cupa României s-a încheiat aseară, încă din faza șaisprezecimilor de finală. Constănțenii au fost eliminați din competiție după ce au fost învinși pe teren propriu de Sepsi Sfântu Gheorghe cu scorul de 1-0. Singurul gol al meciului a fost înscris după o gravă eroare de arbitraj.

Phoenix CSU Simona Halep a intrat în linie dreaptă cu pregătirea debutului în noul sezon competițional. Constănțencele joacă la sfârșitul acestei săptămâni, la Cluj, primul meci din turul întâi al Cupei României la baschet feminin contra celor de la Universitatea.

Farul n-are deloc timp să se gândească la înfrângerea suferită în weekend. „Marinarii” au un nou meci dificil mâine seară, de data această în Cupa României. Într-o reeditare a confruntării din urmă cu o lună, elevii lui Gheorghe Hagi vor da piept cu Sepsi Sfântu Gheorghe, în șaisprezecimile de finală ale competiției.

BC Athletic va debuta în noul sezon competițional cu o confruntare în Cupa României. „Gladiatorii” din Tomis vor întâlni la sfârșitul lunii septembrie, în dublă manșă, pe Rapid București.

Unirea Constanța pierde pe toate fronturile. Reprezentanta județului Constanța în Liga a doua a fost eliminată ieri din Cupa României după ce a fost învinsă de CS Năvodari, formație care evoluează în al patrulea eșalon fotbalistic.

HC Dobrogea Sud a câștigat primul trofeul chiar la debutul în noul sezon competițional. Constănțenii au răsturnat toate calculele hârtiei și au cucerit aseară Supercupa României după ce au învins campioana Dinamo București, cu scorul de 19 la 18.